2017 Annual Show

The Society’s Annual Show took place on Saturday 19th August and was very successful.  There were over 700 exhibits on display in categories covering of flowers, vegetables, fruit, floral art, wine, cookery, handicraft, photography and children’s entries.  The Society was delighted to welcome 21 new exhibitors and this year introduced a new trophy for the new exhibitor with the most points across the show – this was won by Amy Rogers.   Visitors were treated to a wonderful display of entries which filled the village hall and they were also able to enjoy a welcome cup of tea and a slice of home-made cake.

 

The cups & trophies were presented by Andrew Davey from Craft Nurseries of Lawford (the main sponsors of the show).

 

Trophy winners were:-       

R J Croxon Tankard (Most Points Ardleigh Residents Only Classes) Kevin Jackson and Ron Mutimer
E C Catling Cup (Runner Up Most Points Ardleigh Residents Only Classes) Chris Whitfield
S H Every Cup (Most Points Fruit & Vegetables) Judy Owens
The Bill Sparkes Salver (Best Vegetable Exhibit)  Roger Cook
G Osborne Cup (Most Points Flowers)  Andy Owens
The Connie Revill Trophy (Best Gladiolus Exhibit) Andy Owens
Mrs B Sparling Special Prize (Best Flower Exhibit)  Andy Owens
W Hudson Cup (Most Points Dahlias)  Andy Owens
The Patrick and Lilian Sparling Memorial Salver (Best Dahlia Exhibit)  Andy Owens
W J Freeman Cup (Most Points Flower Arranging) Lynne Askham 
Best Flower Arranging Exhibit Lynne Askham
Mrs E Clayton Cup (Most Points Wine) Linda Spinks
Best Exhibit of wine  Linda Spinks
Mrs V Mowles Cup (Most Points Cookery)  Diana Whitfield
The Downing Salver (Best Cookery Exhibit) Amy Rogers
L S Trew Cup (Most Points Handicrafts)  Rosie Jackson
Best Handicrafts Exhibit  Rosie Jackson
JM and BK Pearce Camera Cup (Most Points Photography)  Ian Parker
D Underdown Trophy (Runner Up Most Points Photography)  David Garnham and Neil Bailey
Best Photography Exhibit  Neil Bailey
Mrs R Parsons Cup (Most Points Children 4 Years and Under) Art Geddes and Dominic Bonney
Dorothy Culley Cup (Most Points Children 5 to 8 Years)  Aila Geddes
J Snell Cup (Most Points Children 9 to 13 years)  Danny Percival
David Sibley Shield (Best exhibit in the Children's Classes) 

Emma Scofield

The Edwards Shield (Best exhibit St.Mary's School Gardening Club class)  Sarah Scofield
Brian Dundon Cup (New Exhibitor with most points all classes) Amy Rogers
Gordon Locke Shield (Most Points Ardleigh Resident all classes)  Kevin Jackson
Mrs R Parsons Shield (Most Points All Classes) Andy Owens

 

 

The Society would like to thank Craft Nurseries, the main sponsor of the show, and Percival Engineering, Haddocks, The Debbie Millar School of Dance, Ardleigh Garden Maintenance and Jubilee Restaurant who all sponsored sections of the show, also London Camera Exchange and Alresford Camera Club who donated vouchers for the top 2 winners in the photography section.   The Society is most grateful to all the exhibitors and all those who helped make the show a success.

 

A date for your diary - next year’s show will be on Saturday 18th August 2018

 

Trophys    2017 Judging (1)   2017 Show Judging (2)  

                              The Trophys                                       Judging the Cookery and Childrens Sections                        Judging the Flower Arranging

  

  Best Veg 2017     Best childrens exhibit 2017  Best Dahlia 2017  Best Gladious 2017  2017 Best exhibit Handicrafts

    Best Vegetable Exhibit             Best Exhibit in Childrens Section                 Best Dahlia Exhibit         Best Gladious Exhibit            Best Exhibit in Handicraft Section