CUP WINNERS 72nd Summer Show Results - 2018

The John Bahr Cup                  - Most points for Horticulture - RICHARD MONK

The Bentley Cup                      - Best exhibit, in Vegetables - MARTIN WARWICK

The Charles & Sarah Haydn Memorial Cup - Most points for Collection of vegtables - RICHARD MONK

Nan Stevenson Trophy            - Most points for Flowers  - RICHARD MONK

The Summer Byford Cup         - Most points for Cookery - HEATHER SMITH

The John Bright Cup                - Best Exhibit for Potato Collection - RICHARD MONK

The Peter Monk Cup                - Best Exhibit for Salad Collection - DAVID FRENCH

The Sally Prime Cup                - Most points for Preserves - SUE MARTIN

The Goodchild Cup                  - Most points for Floral Art - LIZ DRANE & ELLIE PERRY

The Arthur Bright Cup              - Longest Runner Bean - RICHARD MONK

Certificate                                 - Most points Age under 5 - ETHAN M.

Certificate                                 - Most points Age 5 - 7 - DOUGLAS PERRY & POPPY BURNARD

Certificate                                 - Most points Age 8- 11 - VINCENT

Small prize for Teens handicraft - NOT AWARDED 

Diplomas and Certificates - For any outstanding exhibits at the Judge's discretion 

 

CUP WINNERS  70th Autumn Show 2017

The Irene Bahr Cup         - Most points for Horticulture - RICHARD MONK

The Vera Smith Perpetual Challenge Cup – Best Exhibit of - Collection of Vegetables” - RICAHRD MONK

The Autumn Byford Cup  - Most points in Flower classes - PHYLISS REIMAN 

The Hornsby Trophy       - Most points for Cookery  - JOINT WINNERS - KATE BINKS & - HEATHER SMITH 

The Andrew Overall Cup – Best Exhibit for Potato Collection - RICHARD MONK

The Runner Bean Challenge Cup - Longest Runner Bean - JOHN BRIGHT

The Sue Martin Cup        – Most points for Preserves - KATE BINKS

The Shirley Bedding Trophy – Most points for Floral Art - JENNY EARLEY

The Bob Reiman Tankard -Pumpkin of Largest Circumference - JOHN BRIGHT

The Jessie Hicks Tankard - Heaviest Marrow - JOHN BRIGHT

Certificate                      – Most points Age under 5 - ZOEY REIMAN

Certificate                      – Most points Age 5-7 - BOBBY REIMAN

Certificate                      – Most points Age 8-11 - NO ENTRANT

Teens Handicraft             – SOPHIE EARLEY

 Combined Both Shows

The Len Chinnery Trophy  - Combined points for Photography at both Shows – HEATHER SMITH 

The Perry Cup - Combined points for Handicraft at both Shows – SALLY PRIME

The Aldworth Rose Bowl   - Combined most points in Fruit Sections at both Shows – ALEX TANNER