The Society’s Annual Show took place on Saturday 18th August and was very successful. Almost 600 exhibits on were on display in categories covering flowers, vegetables, fruit, floral art, wine, cookery, handicraft, photography and children’s entries. The Society was delighted to welcome 14 new exhibitors .   Visitors were treated to a wonderful display of exhibits which filled the village hall and they were also able to enjoy a welcome cup of tea and a slice of home-made cake.

 

The cups & trophies were presented by Colin Davey from Craft Nurseries of Lawford (the main sponsors of the show).  The trophy winners were:- 

R J Croxon Tankard (Most Points Ardleigh Residents Only Classes) – John Culley

E C Catling Cup (Runner Up Most Points Ardleigh Residents Only Classes) – Ron Mutimer

S H Every Cup (Most Points Fruit & Vegetables) - Judy Owens

The Bill Sparkes Salver (Best Vegetable Exhibit) – Judy Owens

G Osborne Cup (Most Points Flowers) – Kevin Jackson

The Connie Revill Trophy (Best Gladiolus Exhibit) - Andy Owens

Mrs B Sparling Special Prize (Best Flower Exhibit) - Andy Owens

W Hudson Cup (Most Points Dahlias) - Andy Owens

The Patrick and Lilian Sparling Memorial Salver (Best Dahlia Exhibit) - Andy Owens

W J Freeman Cup (Most Points Flower Arranging) – Angela Prior

Best Flower Arranging Exhibit – Angela Prior

Mrs E Clayton Cup (Most Points Wine) - Linda Spinks

Best Exhibit of wine – John Culley

Mrs V Mowles Cup (Most Points Cookery) – Toni Dixon

The Downing Salver (Best Cookery Exhibit) – Viv Ashley

L S Trew Cup (Most Points Handicrafts) - Rosie Jackson

Best Handicrafts Exhibit - Rosie Jackson

JM and BK Pearce Camera Cup (Most Points Photography) – Ella Garnham

D Underdown Trophy (Runner Up Most Points Photography) - David Garnham

Best Photography Exhibit – Ella Garnham

Mrs R Parsons Cup (Most Points Children 4 Years and Under) - Dominic Bonney

Dorothy Culley Cup (Most Points Children 5 to 8 Years) -  Kia Bonney

J Snell Cup (Most Points Children 9 to 13 years) – Thomas Owen

David Sibley Shield (Best exhibit in the Children's Classes) – Kia Bonney

The Edwards Shield (Best exhibit St.Mary's School Gardening Club class) – Thomas Priest

Brian Dundon Cup (New Exhibitor with most points all classes) – Toni Dixon

Gordon Locke Shield (Most Points Ardleigh Resident all classes) – John Culley

Mrs R Parsons Shield (Most Points All Classes) – John Culley

 

The Society would like to thank Craft Nurseries, the main sponsor of the show, and Percival Engineering, Haddocks, The Debbie Millar School of Dance, Ardleigh Garden Maintenance and Jubilee Restaurant who all sponsored sections of the show, also London Camera Exchange and Alresford Camera Club who donated vouchers for the top 3 winners in the photography section.   The Society is most grateful to all the exhibitors and all those who helped make the show a success.

 

A date for your diary - next year’s show will be on Saturday 17th August 2019

 

Some photos of the winners of the Best Exhibit awards

Best Vegetable Exhibit Best Gladiolus  Exhibit Best Flower Exhibit  
Best Vegetable Exhibit (from the 3 Carrots Class) Best Gladiolus Exhibit (from the 3 Spikes of Gladioli Class) Best Flower Exhibit (excluding Gladiolus and Dahlias)  
Best Dahlia Exhibit Best Floral Art Exhibit Best Wine Exhibit  
Best Dahlia Exhibit (from the Bowl of Mixed Dahlias to be judged for all round effect Class) Best Floral Art Exhibit (from the Arrangement in a Container not normally used for Flowers Class Best Wine Exhibit (from the Bottle of Dry Fruit Wine Class)  
Best Handicrafts Exhibit  Best Childrens Exhibit    
Best Handicrafts Exhibit (from the Soft Toy Class)  Best Children's Exhibit (from the Artificial  Flower from any material Class)    
Best Photography Exhibit Best Cookery Exhibit
Best Photography Exhibit (from the Photograph of a Sunset or Sunrise Class) Best Vegetable Exhibit (from the 3 Pieces of cake made with a Vegetable Ingrediant Class)
Best Strawberry  
Best Strawberry plant grown by Ardleigh St Marys Primary School's Gardening Club